Linie elektroforetyczne e-coat/KTL

Elektroforeza (E-coat) jest bardzo zaawansowanym procesem malowania farbami ciekłymi. Jest on szeroko stosowany jako podkład (chłodnice i karoserie samochodowe) lub jako samodzielna powłoka (ogrodzenia, amortyzatory i podobne).

E-coat występuje w dwóch wersjach:

  • Powłoka kataforetyczna – która jest najczęściej stosowana
  • Powłoka anaforetyczna – która jest pierwotnym rodzajem powłoki elektroforetyczne

Obie wersje są typowe dla dwóch rodzajów farb:

  • Epoksydowa
  • Akrylowa

Aby w pełni wykorzystać zalety malowania elektroforetycznego i zapewnić jej dłutrwałą funkcjonalność, konieczne jest bardzo dobrze zaprojektowane przygotowanie powierzchni.

Skontaktuj się z nami w, a dostarczymy Ci najlepsze rozwiązanie.

Aplikacja i zastosowanie

Powłoka elektroforetyczna występuje w systemie anaforetycznym lub kataforetycznym. Sama farba oparta jest na żywicach epoksydowych lub akrylowych, przy czym najczęściej stosuje się farby epoksydowe (podkłady).

W obu systemach głównymi elementami są:

  • Zbiornik zanurzeniow
  • Natrysk ultrafiltratu (UF) 1
  • Natrysk ultrafiltratu (UF) 2 / Zanurzenie w ultrafiltracie (UF) 2
  • Natrysk ultrafiltratu (UF) 3 / Zanurzenie w ultrafiltracie (UF) 3 lub w wodzie demi

Funkcja

Pompa cyrkulacyjna utrzymuje farbę w ciągłym ruchu z dna zbiornika na powierzchnię. Przelew zapewnia stały poziom i jest poprowadzony do zbiornika rezerwowego, do którego dodawana jest świeża farba.

Farba jest utrzymywana w czystości dzięki bardzo zaawansowanej kontroli przepływu farby przez filtry i system anolityczny. Istotne jest również dodawanie nowego pigmentu i spoiwa aby farba zachowywała swoje właściwości.

Sterowanie prądem elektroforetycznym odbywa się automatycznie zapewniając dostosowanie do ilości m2 detali w zbiorniku. Sterowanie to może być rozwiązane w prostszy sposób jeśli jeśli produkcja jest stała.

Obsługa

Produkty i detale mogą być zanurzane automatycznie poprzez odpowiednie ukształtowanie toru przenośnika lub za pomocą urządzenia dźwigowych.

Konstrukcja

Zbiornik na farbę składa się z blaszanej konstrukcji spawanej o kształcie dostosowanym do produktów i toru przenośnika. Zbiornik jest usztywniony spawaną konstrukcją szkieletową.

Na wylocie znajduje się filtr chroniący pompę. Pompa dobierana jest indywidualnie w zależności od rodzaju stosowanej farby.

Sam zbiornik elektroforetyczny jest malowany wysokiej jakości 3-warstwowym izolatorem elektrostatycznym.

Ogrzewanie/chłodzenie

Jeśli farba wymaga stałej temperatury podczas aplikacji, zbiornik farby może być wyposażony w regulację temperatury. Regulacja może odbywać się za pomocą wymiennika ciepła lub za pomocą zbiornika dwupłaszczowego z cyrkulacją wody.